Diş Sağlığı İle İlgili Sorular ve Cevapları

Dişlerimizi günde en az 2 defa fırçalamalıyız.

Bir diş hekimi tarafından yapılmazsa zararlı olabilir.

Günde 2 kere fırçalayın.

Yanlış konumlanmış (çapraşık) dişleri ve çeneleri düzelten bilim dalıdır. Ortodonti bu alanda uzmanlaşmış doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Bunun bir çok nedeni vardır. Çene küçük, dişler daha büyük olabilir. Dişler düzgün çıkmayabilir. Erken süt dişi kaybına bağlı olarak alttan gelecek olan daimi dişlerin yerleri muhafaza edilmediği için çapraşıklık oluşmuş olabilir.

Dişlerin düzeltmek, dişleri hareket ettirmeye bağlıdır. Bu da sadece braketler ve teller ile sağlanmaktadır. Tellerin görüntüsünden rahatsız olanlar için Lingual Teknik dediğimiz yöntemle (tellerin dişlerin arka yüzüne takılmasıyla) veya estetik tellerle tedavi yapılabilir.

Diş renginde porselen braketler bulunmaktadır. Daha az fark edilen braketlerdir. Ayrıca dişlerin arka yüzüne takılan tellerle (Lingual braketler) de tedavi mümkündür, ancak her çapraşıklık bu işlemlerle düzeltilemez. Bu yöntemlerin maliyeti metal braketlere göre daha fazladır.

Tellerin takılmasında veya çıkarılmasında hastalar herhangi bir ağrı duymazlar.

Tedavinin ödemesini kolaylaştırmak için taksit yapılıp; ödeme seçenekleri hastaya sunulur. Ortodontik tedavinin sağladığı fiziksel ve psikolojik yararların ömür boyu süre geldiğini düşünürsek, ortodonti tedavisinin iyi bir yatırım olduğu görülüyor. Bunun dışında diğer protetik tedavi seçeneklerinin yanında hastanın dişlerinin tamamının korunması sağlanır.

Genel olarak çocukların sert ve yapışkan yiyeceklerden uzak durmasını öneriyoruz. Şeker ve şekerlemeler çocuğunuzun tellerine yapışabilir. Havuç, elma ve kraker gibi sert yiyecekler braketlerin düşmesine neden olabilir. Ayrıca asitli içecekleri de önermiyoruz (kola ve benzeri içecekler)

Dişlerinizi tedavi boyunca düzenli ve etkili fırçalarsanız leke kalmaz.

Online Randevu

[contact-form-7 404 "Not Found"]